Skip to main content

Analýza farieb a 12 farebných podkategórií

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo niektoré farby pôsobia žiarivo a živo, zatiaľ čo iné akoby vás zatienili? Tajomstvo spočíva v analýze farieb! Ako imidžová poradkyňa veľmi rada pomáham svojim klientom nájsť ich ideálnu farebnú paletu, aby sa mohli začať obliekať tak, aby vynikli ich najlepšie črty aj štýl. Keď pochopíte tento jednoduchý systém, je to naozaj revolučné. Poďme spolu preskúmať systém 12 farebných analýz!

Čo je to analýza farieb?

Pochopenie vašej osobnej farebnej analýzy môže výrazne zlepšiť vašu schopnosť obliekať sa tak, aby vám lichotili vaše prirodzené črty a aby ste vyzerali čo najlepšie. Systém 12 farebných podkategórií zohľadňuje tón vašej pleti, farbu očí a prirodzenú (aj zafarbenú) farbu vlasov, aby určil, ktoré farby sú vhodné a ktoré by vás mohli zatieniť. Určením svojej ideálnej farebnej palety si môžete s istotou vybrať oblečenie, líčenie a doplnky, ktoré vás nechajú vyniknúť a zvýraznia vašu prirodzenú krásu. Znalosť vašej osobnej farebnej analýzy vám tiež môže ušetriť čas a peniaze tým, že zabráni nákupu vecí, ktoré vám nesedia, a zabezpečí, že budete vždy vyzerať úžasne.

Ako určiť farbu vášho obdobia?

Tešíte sa, že objavíte farbu práve pre vás vhodného obdobia? Začnite tým, že si všimnete svoj tón pleti a najmä podtón, ktorý môže byť teplý so žltým, alebo zlatým podtónom, studený s ružovým, alebo modrým podtónom, alebo neutrálny s kombináciou oboch. Následne skontrolujte svoju prirodzenú farbu vlasov. Ak máte teplý podtón, vaše vlasy môžu byť červené, zlatisté, alebo hnedé s červenými, alebo zlatými odleskami. Ak máte studený podtón, môžete mať farbu vlasov popolavej blond, čierne, alebo hnedé vlasy s modrými, alebo striebornými odleskami. Ďalej je to farba vašich očí. Teplá farba očí je zelená, orieškovo-hnedá a hnedá so zlatými škvrnami. Studená farba očí je modrá, sivá a zelená s modrými, alebo sivými škvrnami. Ďalším skvelým spôsobom, ako určiť svoju farbu, je vyskúšať si rôzne farby zo systému analýzy farieb 12 – tich farebných analýz a zistiť, ktoré sú pre vás najvhodnejšie. Najrýchlejší spôsob, ako určiť ich účinok je priložiť si jednotlivé farby priamo v blízkosti tváre.

Štyri ročné obdobia

Systém analýzy 12 farebných podkategórií rozdeľuje farby do štyroch hlavných ročných období: jar, leto, jeseň a zima. Jarné farby sú svetlé a teplé, s odtieňmi broskyňovej, koralovej a zlatožltej. Letné farby sú chladné a tlmené, s odtieňmi levandule, ruže a bledomodrej. Jesenné farby sú sýte a teplé, so zemitými odtieňmi hrdze, olivy a sýtej zlatožltej. A napokon zimné farby sú chladné a živé, s drahokamovými tónmi smaragdu, zafíru a rubínu

Systém analýzy farieb na 12 farebných podkategórií

Teraz prejdeme k detailom a preskúmame všetkých 12 podkategórií vrátane toho, ktoré farby je najlepšie nosiť ako oblečenie, doplnky a dokonca aj ako pomôcku pri výbere make-upu. Je dôležité si uvedomiť, že hoci systém analýzy farieb 12 podkategórií môže byť užitočným nástrojom. Nie je to striktný súbor pravidiel. V prvom rade ctite svoj osobný štýl a to, čo vám prináša radosť. Ak je nejaká farba mimo vašej farebnej analýzy, ktorú radi nosíte, vždy ju môžete zakomponovať do svojho štýlu decentnejším spôsobom. Napríklad ako doplnok ako je kabelka, alebo náhrdelník, aby ste mohli tento odtieň nosiť a užívať si ho bez toho, aby vás zatienil. Móda má byť zábavná a hravá!

Svetlý jarný typ: má teplé a svetlé sfarbenie, vlasy v odtieňoch svetlej zlatej, alebo jahodovej blond. Zvyčajne majú modré, alebo zelené oči. Odporúčam nosiť svetlé a teplé farby, ako je broskyňová, koralová, zlatožltá a svetlá tyrkysová.

Teplý jarný typ: má teplé a svetlé sfarbenie, vlasy v odtieňoch zlatej blond, alebo svetlohnedej. Väčšinou majú modré, zelené alebo orieškovo-hnedé oči. Odporúčam nosiť teplé a jasné farby ako je hrdzavá, teplá ružová, broskyňová a svetlomodrá.

Žiarivý jarný typ: má jasné a kontrastné sfarbenie, vlasy v odtieňoch čiernej, tmavohnedej, alebo svetlej blond. Zvyčajne majú jasné a žiarivo modré, zelené, alebo orieškovo-hnedé oči. Odporúčam nosiť jasné a priezračné farby ako je žiarivo červená, tyrkysová, koralová a zlatožltá.

Svetlý letný typ: má chladné a jemné sfarbenie, vlasy v odtieňoch svetlej popolavej blond, alebo platinovej blond. Zvyčajne majú modré, sivé, alebo zelené oči. Odporúčam nosiť svetlé a chladné farby ako sú levanduľová, ružová, perleťová a svetlomodrá.

Chladný letný typ: má chladné a jemné sfarbenie, vlasy sú v odtieňoch popolovej blond, alebo studenej blond. Zvyčajne majú modré, alebo sivé oči. Odporúčam nosiť chladné a jemné farby ako je ružová, levanduľová, púdrová modrá a  jemná šedozelená.

Jemný letný typ: má tlmené a chladné sfarbenie,  vlasy v odtieňoch studenej hnedej, alebo svetlej blond. Väčšinou majú modré, zelené, alebo sivé oči. Odporúčam nosiť jemné a tlmené farby ako je púdrovo-ružová, levanduľová, fialová a perleťovo-modrá.

Teplý jesenný typ: má teplé a tlmené sfarbenie, vlasy v odtieňoch teplej hnedej, alebo gaštanovej farby. Zvyčajne má zelené, hnedé, alebo orieškovo-hnedé oči. Odporúčam nosiť teplé a sýte farby ako je hrdzavá, olivovo-zelená, sýto zlatožltá a tmavooranžová.

Tmavý jesenný typ: má hlboké a teplé sfarbenie, vlasy v tmavohnedých, alebo čiernych odtieňoch. Väčšinou má hnedé, alebo orieškovo-hnedé oči. Odporúčam nosiť sýte a teplé farby ako je sýtočervená, olivovo-zelená, zlatožltá a tmavooranžová.

Jemný jesenný typ: má tlmené a teplé sfarbenie, vlasy v odtieňoch svetlohnedej, alebo gaštanovej farby. Zvyčajne má modré, zelené, alebo orieškovo-hnedé oči. Odporúčam nosiť jemné a tlmené farby ako je broskyňová, teplá béžová, olivovo-zelená a tlmená koralová.

Chladný zimný typ: chladné a kontrastné sfarbenie, vlasy v odtieňoch čiernej, alebo tmavohnedej. Zvyčajne majú modré, sivé, alebo tmavohnedé oči. Odporúčam nosiť chladné a výrazné farby, ako je smaragdovo-zelená, kobaltovo-modrá, žiarivo ružová a ľadovo-biela.

Žiarivý zimný typ: má jasné a kontrastné sfarbenie, vlasy v odtieňoch čiernej, alebo svetlej blond. Zvyčajne majú jasne modré, zelené, alebo orieškovo-hnedé oči. Odporúčam nosiť jasné a priezračné farby ako je jasne červená, kráľovská modrá, jasná ružová a ľadovo biela.

Tmavý zimný typ: má hlboké a živé sfarbenie, vlasy v odtieňoch tmavohnedej, alebo čiernej. Zvyčajne majú hnedé, alebo tmavohnedé oči. Odporúčam nosiť sýte a živé farby, ako je tmavočervená, smaragdovo-zelená, zafírovo-modrá a jasná fialová.

Majte na pamäti, že ide len o príručku. Každý človek je iný a môže patriť do inej podkategórie, najmä ak si farbíte vlasy, obočie, alebo nosíte kontaktné šošovky, ktoré menia farbu očí. Stretla som sa s pravými blondínkami, ktoré vyzerali najlepšie v zimných farbách.

Koloristika Stylingová konzultácia

Podarilo sa vám objaviť vaše vhodné farebné obdobie? A keď ju porovnáte so svojím súčasným šatníkom a výberom štýlu, obliekali ste sa už intuitívne do svojich dokonalých farieb, alebo teraz upravíte svoj výber tak, aby lepšie zodpovedal vašej ideálnej farebnej palete?

Ak máte záujem dozvedieť sa viac o analýze 12 farebných podkategóriách a o tom, ako vám môže pomôcť vylepšiť váš šatník, objednajte si osobnú farebnú konzultáciu s Koloristikou! Môžem vás previesť celým procesom a pomôcť vám objaviť vašu dokonalú farebnú paletu, aby ste si mohli zabezpečiť, že budete vždy vyzerať a cítiť sa najlepšie!